Uwaga na podrobione środki ochrony roślin!

Środki Ochrony Roślin to rozwijający się rynek i potężne pieniądze, a to zachęca oszustów. Wartość rynku pestycydów w Polsce szacowana jest na ponad 400 mln euro rocznie i rośnie z każdym rokiem.

Szacuje się, że w UE blisko 10% środków stanowią produkty nielegalne, a w krajach graniczących z tzw. krajami trzecimi, tak jak Polska, wskaźnik ten może być wyższy i może sięgać nawet do 20%.

Bez śor trudno wyobrazić sobie prowadzenie gospodarstwa i uprawy na polach, rolnicy zużywają ich bardzo dużo. Na Lubelszczyźnie ujawnionych zostało 80 ton śor, które okazały się podrobione. Środki takie są nieskuteczne. Nie ma żadnych plusów z kupowania podrobionych produktów, wręcz przeciwnie, plony są niższe, a jakość gorsza. Należy stosować ich więcej, bo są rozcieńczone. Ponadto często zawierają substancje niedozwolone.

W związku z tym, rolnicy z Lubelszczyzny wystosowali postulat dotyczący sprzedaży tych środków, który wkrótce trafi na biurko Ministra Rolnictwa. Uważają oni, że środki ochrony roślin powinny być lepiej oznakowane. Na fakturach powinien pojawić się numer partii, seria oraz data produkcji. Ma to utrudnić oszustom wprowadzanie na rynek podrabianych środków.

Advertisement AdvertisementAdvertisement
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.